Definicja z PoRD:
"52) naczepa – przyczepę, której część spoczywa na pojeździe silnikowym i obciąża ten pojazd;
35) pojazd członowy – zespół pojazdów składający się z pojazdu silnikowego złączonego z naczepą; "
Definicja z
Wikipedii
Naczepa – rodzaj przyczepy przeznaczony do transportu rzeczy, bez przedniej osi i zaprojektowany tak, że część naczepy wraz z ładunkiem spoczywa na tylnej osi ciągnika siodłowego tworząc wspólnie pojazd członowy. Ciągnik siodłowy z naczepą połączony jest za pomocą siodła i tzw. sworznia królewskiego.
Pojazd członowy, tzn. ciągnik siodłowy złączony z naczepą, poruszając się w nieprzystosowanej infrastrukturze drogowej, tworzy zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Do wykonania manewru potrzebuje dużej przestrzeni - innej, i to ze znaczną różnicą, od pojazdów pojedynczych, czy też złączonych z przyczepami.
Z uwagi na różnorodność stosowanych technicznych rozwiązań i fizykę toru ruchu, to potrzebne miejsce może się dynamicznie zmieniać na skrzyżowaniach i w zakrętach.
Zagrożenia podczas jazdy ciągnika siodłowego z naczepą to:
1. Podstawowym zagrożeniem jest
tor ruchu kół tylnych naczepy - podążają one za sworzniem królewskim w ciągniku siodłowym - te koła skracają sobie drogę - wjeżdżają na krawężnik, wjeżdżają na chodnik, drogę dla rowerów.
Nieuważni uczestnicy ruchu drogowego, dzieci mogą być wówczas rozjechane !
Śmiertelne zagrożenie powstaje dla rowerzystów wyprzedzających "wolno jadące pojazdy" prawą stroną i dla kierujących innymi pojazdami.
Ich powstrzymanie się od ruchu nie wystarczy dla uratowania życia !
To skracanie drogi jest ściśle związane z typem osi tylnej, długością naczepy a ściślej odległością między osią kół tylnych a sworzniem siodła.
Czym większa ta odległość tym zajmowane miejsce będzie większe (połowa długości naczepy(?)).
Oś tylna naczepy może mieć różną konstrukcję: pojedyncza, podwójna, potrójna itd,są stosowane osie sztywne (bez regulacji), podnoszone, skrętne samonaprowadzające się, skrętne kierowane ...
Najgorsze sytuacje powstają przy naczepie spoczywającej na trzech osiach nieregulowanych - wtedy podczas jazdy po łuku realny punkt zwrotu może się dynamicznie zmieniać w zależności od nierówności terenowych, obciążenia poszczególnych kół i przyczepnością pod każdym kołem.
Powstaje sytuacja nieprzewidywalna a opony pierwszej i trzeciej osi są ścierane w poślizgu bocznym.
Kierowca pojazdu członowego musi prowadzić ciągnik siodłowy maksymalnie po zewnątrz do momentu aż tylne koła naczepy znajdą się przy prawej krawędzi jezdni - wtedy dopiero może sprowadzić ciągnik do prawej krawędzi.
Przy długości zestawu ok. 12m zespół aby wykonać skręt pod kątem prostym potrzebuje zajmowania dwóch pasów ruchu o szerokości ok. 6m i długości ok. 16m a koła tylne naczepy pójdą po łuku o promieniu ok. 6 m.
Przy dłuższych naczepach normalnych 16,5m i dopuszczanych 17,8m
zródło potrzebne będzie zajmowanie dwóch pasów przed skręceniem i dwóch pasów po skręceniu z brakiem gwarancji, że zespół nie pojedzie po krawężnikach, przejściach dla pieszych czy pasach dla rowerzystów. Patrz p.8.
2. Naczepa w swoim ruchu przy skręcaniu może w pewnych fazach ruchu być
nieruchoma blokując drogę mimo normalnej prędkości ciągnika siodłowego. Mniej świadomy uczestnik ruchu może być zaskoczony bryłą naczepy o długości nawet do 16,5m pełzającej w poprzek drogi - bok naczepy nie jest oświetlany światłami STOP !
3.
Zwis przedni ciągnika - czyli część kabiny między osią przednią i przednim zderzakiem (średnio 1,65 m) )będzie poruszał się nad krawężnikiem i w przestrzeniach zarezerwowanych dla pieszych bądź rowerzystów - jak ważna jest wiedza i współpraca w tej sytuacji.
Ta wiedza jest potrzebna dla projektantów infrastruktury drogowej, organizatorów ruchu w zakresie miejsca stawiania znaków, reklam, słupów itp.itd.
To wolne miejsce dla "zwisu przedniego" jest niezbędne też dla innych pojazdów dopuszczonych do ruchu: np. autobusów miejskich ...
4.
Przód naczepy przy całkowitym skręceniu kół ciągnika siodłowego może wykraczać poza obszar kreślony kabiną ciągnika i jego lusterkami (wraz ze wzrostem odległości przodu naczepy od sworznia).
Ta część może być widoczna dla kierowcy jeśli podoła z innymi koniecznymi obserwacjami.
5.
Tył naczepy może "zachodzić" tzn. pójdzie bardziej na zewnątrz łuku (norma to 80 cm)torem większym niż koła tylne - to zahaczanie jest dla kierowcy zupełnie niewidoczne !!!
A w ten sposób mogą być uszkadzane pojazdy i inne przeszkody będące obok nie tylko stojące ale też blisko przejeżdżające! Czym dłuższa część naczepy za ostatnią czynną osią tym gorzej.
6. Naczepy przy skręcaniu mogą wpadać w
poślizg lub się przewracać.
Kalkulator sytuacji pojazdu w zakręcie
Zależne to jest od rozstawu kół, położenia środka ciężkości i siły odśrodkowej działającej na naczepę (prędkość w nieprawidłowym zakręcie, nagły skręt ciągnika z przyhamowaniem, boczny wiatr itp.)
Przy wysokości środka ciężkości pow. 1,25 m naczepa będzie się bardzo łatwo przewracać na suchej nawierzchni!!!
7. Normalny rozkład dopuszczalnego obciążenia ciągnika siodłowego i naczepy to: przód ciągnika 8,5t; oś tylna ciągnika 11,5t a tył naczepy 24 tony.
Drogi, na których zezwala się na ruch takich zespołów powinny spełniać te określone normy.
8. Dopuszczane normami, do ruchu na drogach publicznych, są zestawy o długości 16,5 m, szerokości 2,50 m (bez lusterek), o zewnętrznym promieniu skręcania 12,5 m a wewnętrznym 5,30 m.
To oznacza, że dopuszcza się do ruchu i normalnie eksploatuje pojazdy, które skręcając zajmują 7,20 m !!!
Schemat skręcania o kąt 90 stopni na skrzyżowaniu przedstawia rysunek obok (skrzyżowanie w Nadarzynie ok. 100 stopni).
Zestaw zajmuje dwa pasy jezdni przed skrzyżowaniem i dwa pasy ruchu za skrzyżowaniem jadąc pasem w przeciwnym kierunku, musi przekraczać linie podwójne ciągłe, jedzie po krawężnikach, chodnikach, pasach rowerowych - może do 1 metra od przejścia najeżdżać pieszych na chodniku!
Tego typu pojazd nie jest traktowany jako ponadnormatywny - kierowca nie będzie miał podczas ruchu pomocnika ani pilota.
Biorąc pod uwagę powyższe zagrożenia nie można dopuszczać tego rodzaju pojazdów do ciągłego ruchu publicznego w ciasnych ulicach miejskich.
TEN, kto dopuszcza się takich czynów jest przestępcą zgodnie z KK :
"Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji
Art. 173. § 1. Kto sprowadza katastrofę w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym zagrażającą życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.
§ 4. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Art. 174. § 1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 175. Kto czyni przygotowania do przestępstwa określonego w art. 173 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."
Synonimy słowa "katastrofa" to między innymi: kolizja, wypadek, karambol, nieszczęście ...
Wiedza o zagrożeniach powstających w związku z ruchem samochodów ciężarowych winna być znana wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, organizatorom tego ruchu, osobom decydującym, projektantom, politykom ...
O mnie :
animacje;
kalkulatory;
gry
Mój archiwalny BLOG w portalu ZdamyTo
UWAGA: Skróty myślowe, zestawienia, własne analizy nie są podstawą rozstrzygnięć prawnych!
Podstawą są Dzienniki Ustaw, Rozporządzenia Rady Ministrów i inne akty prawne.
Wszystkie przedstawiane na stronach aplikacje, kalkulatory, animacje są mojego pomysłu i wykonania - podlegają ochronie praw autorskich.
Można wykorzystać je tylko do użytku osobistego - w pozostałych przypadkach proszę o kontakt - patrz: oferta.
Wymagają ciągłego doskonalenia ale ...
Animacje, gry, kalkulatory wykonałem w technologii Flash (grafika wektorowa - pliki swf).
Z końcem 2020 roku zablokowano zawartość flash w większości przeglądarek.
Aktualnie (28.05.2023) polecam przeglÄ…darkÄ™
Microsoft Edge.
EDGE odtworzy gry, kalkulatory, animacje w plikach swf, treści na stronach mogą być systemowo
czytane, a
wyszukiwarka BING umożliwi wyszukiwania materiału na moich stronach i w sieci Web.
Można również korzystać z przeglądarki
Firefox z bezpłatnym rozszerzeniem
"Flash Player 2021".
Część prac przerobiłem na inne formaty. Wszystkiego się nie da, z różnych powodów - przepraszam, jeśli czegoś nie da się uruchomić.
Trwa przebudowa stron - przepraszam za niedogodności i mimo trudności - zapraszam :)
W innych tematach: dnia 22.02.2020